به این صفحه امتیاز دهید

برخی از اصطلاحات اولیه در اینستاگرام

اینکه اینستاگرام چیست و چه امکاناتی دارد ؟ اینستاگرام با بیش از 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در دنیا و ایران است. این روزها میلیون ها عکس و ویدیو توسط کاربران در این شبکه اجتماعی آپلود میشود که یکی از دلایل محبوبیت این شبکۀ اجتماعی است. در اینجا ما به اصطلاحات اینستاگرام که رواج پیدا کرده اند میپردازیم.

اما این شبکۀ اجتماعی نیز مانند دیگر پلتفرم ها شامل مجموعه‌ای از اصطلاحات و کلیدواژه‌هایی است که بعضی از آنها مربوط به خود اپلیکیشن میباشد و بعضی دیگر را کاربران آن تولید کرده اند. در هر صورت دانستن این اصطلاحات در نحوه ارتباط شما با دیگر کاربران اینستاگرام تاثیر زیادی میگذارد.

چرا دانستن اصطلاحات اینستاگرام مهم است؟

زماینکه شما زبان جدیدی یاد میگرید با فرهنگ مردم آن زبان نیز آشنا میشوید، اصطلاحاتی که در اینستاگرام به کار میرود، به منزله فرهنگ اینستاگرام میباشد که برای ارتباط صحیح با دیگران دانستن آن ها ضروری است.

همچنین دانستن این اصطلاحات باعث میشود که در ابتدای راه با دیدن کلمات جدید سردرگم نشوید.

تمام اصطلاحاتی که در این بخش آورده‌ایم اصطلاحات اولیه و ضروری اینستاگرام میباشند که برای شروع کار خیلی مناسب میباشد.

فید (Feed)

اولین صفحه‌ای که هنگام ورود به اینستاگرام آن را میبینید فید نام دارد. به این بخش صفحه home یا خانه نیز میگویند. در این صفحه جدیدترین استوری‌ و پست‌های فالوینگ هایتان را میبینید.

پیج (page)

همچنین بخوانید : خرید فالوور ایرانی اینستاگرام ارزان 

به حساب کاربری که ایجاد کرده اید پیج میگویند. همچنین پروفایل نیز گفته میشود. بعد از باز کردن اپلیکیشن اینستاگرام آخرین تب شما پروفایل شما را نشان میدهد. برای دیدن پیج دیگر افراد کافیست بعد از جستجوی آنها روی آیدی آنها کلیک کنید تا به پیج آنها بروید.

بیو/بایو (Bio)

متن معرفی هر پیج که در زیر عکس پروفایل قرار دارد بیو نام دارد. در این قسمت علاوه بر متن میتوانید از ایموجی نیز استفاده کنید. همچنین میتوانید در صورت داشتن وبسایت، آدرس آن را در این قسمت وارد کنید.

عکس پروفایل (Profile pic)

پروفایل-اینستاگرام

پروفایل-اینستاگرام

قاب دایره ای شکل در بالای صفحه پروفایل که میتوانید عکس یا لوگوی خود را در آن قسمت برای شناسایی شما وارد کنید.

یوزرنیم (Username)

یوزرنیم یا نام کاربری، اسم منحصر به فردی است که شما برای خود انتخاب میکنید تا دیگران با استفاده از آن شما را پیدا کنند.

پست (post)

هر عکس یا ویدیوی که شما به اینستاگرام آپلود میکنید، یک پست محسوب می‌شود. تمام پست‌های شما در صفحۀ پروفایلتان نمایش داده می‌شود و پست افرادی که شما آنها را فالو کرده اید در فید شما قابل مشاهده است. تعداد پست هایی که شما منتشر کرده اید در صفحه پروفایل شما قابل مشاهده است .

کپشن (caption)

در اینستاگرام به نوشته‌ای که در زیر پست نوشته میشود کپشن میگویند. معمولا کپشن های نوشته شده در اینستاگرام یک بیت شعر یا یک متن دلنوشته و … هست. در زیر پست های آگهی، اطلاعات تماس و آدرس و …. نوشته میشود. در کپشن میتوانید از هشتگ ها برای پیدا شدن پست تان توسط دیگران استفاده کنید.

شیر/شر کردن (Share)

شیر کردن به معنی “به اشتراک گذاشتن” است. زمانیکه شما پست یک کاربری را پسندید میتوانید آن را با دوستان خود به اشتراک بزارید.

فالو (follow)

فالو به معنی “دنبال کردن” است. زمانی از این اصطلاح استفاده میشود که شما یک نفر را دنبال کنید. برای این کار به پروفایل کاربر هدف میرویم و دکمه فالو را میزنیم. با این کار شما پست هایی که کاربر منتشر میکند را در فید خود میبینید همچنین میتوانید ببینید که این کاربر چه کسانی را لایک میکند و چه کامنت هایی را میگذارد.

فالور (follower)

فالور به معنی “دنبال کننده یا تعقیب کننده” است. هنگامی که افراد پیج شما را دنبال یا فالو می‌کنند، به جمع فالورهای پیج شما اضافه میشوند. در مقابل اگر شما پیج فردی را فالو (دنبال) کنید، شما به فالورهای پیج طرف می‌پیوندید. برای دیدن تعداد فالورهایتان به تب پروفایل خود مراجعه کنید.

فالوینگ (Following)

فالوینگ به معنی “پیروی یا تقلید” است. در اصطلاح یعنی چه تعداد افراد توسط شما دنبال میشود. وقتی شما دیگران را فالو میکنید، در قسمت فالویینگ (following) میتوانید آنها را مشاهده کنید.

فالوبک (Follow Back)

فالوبک “بازگشت فالو” است. اگر کاربر یک کاربر دیگری را فالو کند و کاربر دوم نیز در پاسخ او را فالو کند عمل فالوبک انجام شده است.

آنفالو (unfollow)

اگر شما از دنبال کردن یک فرد خسته شدید میتوانید او را آنفالو کنید. برای این کار روی دکمه آنفالو که به جای فالو ظاهر شده است، کلیک کنید.

بلاک (Block)

در صورتیکه بخواهید دسترسی یک نفر را به پیج تان اعم از فالو شما یا دیدن لایک های شما و … قطع کنید، به راحتی میتوانید او را بلاک کنید.

ریپورت Report

زمانی که شخصی برای شما مزاحمت ایجاد کند و یا پست هایی دارد که متضاد قوانین اینستاگرام میباشد، مانند مطالب توهین کننده به ادیان و افراد، مطالب تروریستی، مطالب جنسی و …. میتوانید او را ریپورت کنید. با ریپورت کردن یک کاربر ، شما به اینستاگرام اخطاری میدهید که این شخص فعالیت غیرمجاز دارد. زمانی که تعداد ریپورت‌های یک کاربر زیاد شود، اینستاگرام آن پیج را میبندد.

کا (k)

کا در اینستاگرام

کا در اینستاگرام

اینستاگرام برای ساده کردن اعداد بزرگ از k (به معنی کیلو یا هزار) استفاده میکند.هر کا برابر 1000 میباشد. پس اگر بینید که پیجی 10k فالور دارد به این معنیست که 10هزار نفر او را فالو کرده‌اند. همچنین اینستاگرام  در رقم های بالا از m نیز استفاده میکند که به معنی میلیون است. معمولا پیج سلبریتی ها این نماد را دارند.

لایک (Like)

لایک به معنای “علاقه داشتن” است. در اینستاگرام به این معناست که شما از پست یک کاربر خوشتان آمده است و میخواهید این توجه را نشان دهید، در این حالت از لایک استفاده میکنیم. برای این کار روی پست مورد نظر دوبار کلیک میکنیم. تعداد زیاد لایک یک پست به معنی مورد پسند بودن آن پست است. همچنین شما میتوانید کامنت دیگران را نیز لایک کنید. شما با مراجعه به بخش نوتیفیکیشن یا بخش لایک های یک پست میتوانید ببینید که چه کسی پست شما را لایک کرده است.

آنلایک (unlike)

اگر پست یا کامنتی را لایک کردید و به هر دلیلی پشیمان شدید میتوانید آنرا آنلایک کنید. برای اینکار روی قلب زیر پست مورد نظر کلیک کنید.

کامنت (Comment)

کامنت به معنی “اظهار نظر کردن” است. یکی از قابلیت های اینستاگرام امکان نظر دادن به پست های دیگران است. برای این کار روی آیکون مشخص شده بزنید و نظر خود را وارد کنید. همچنین میتوانید نظرات دیگران را بخوانید و به آنها جواب دهید یا به زبان اینستاگرامی کامنت دیگران را reply کنید.

دیگر اصطلاحات مربوط به این شبکه اجتماعی در روز های پیش روز ، در اختیار شما قرار خواهد گرفت . با آموزش اینستاگرام همراه باشید