به این صفحه امتیاز دهید

شاخ اینستاگرام دلالت میکند بر شهرتی که بر آمده از یک ویژگی قابل توجه باشد. پرفالور ترین کاربران ایرانی اینستاگرام مثل مهناز افشار، بهنوش بختیاری، رامبد جوان، ترانه علیدوستی و حتی علی دایی را با وجود آنگه میلیون ها کاربر ایرانی اینستاگرام ، صفحات آنان را دنبال میکنند و اظهارات اینستاگرامی آنها، معمولا بازتاب های خبری گسترده ای در رسانه ها پیدا می کند، شاخ اینستاگرام نمی دانیم. شاخ اینستاگرام همانطور که گفته شد، دلالت بر ویژگی خاص دارد که سبب شهرت فوق العاده کاربر در مدت زمان کوتاه می شود. مثلا آناشید حسینی، فعال مد و لباس و عروس پسر سفیر ایران در دانمارک، همچون مائده هژبری (رقصنده نوجوان تهرانی)، در یک بازه  زمانی کوتاه به واسطه جو رسانه ای، شهرت فراوانی بدست آوردند و به  فهرست شاخ های اینستاگرام ایرانیان در سال ۹۷ اضافه شدند.

شاخ-اینستاگرام

شاخ-اینستاگرام

پس اگر دنبال مفهوم و معنی شاخ اینستاگرام هستید باید توجه کنید که این یک اصطلاح رسانه ای باب شده در فضای جامعه شناسی  خودمانی جامعه اطلاعاتی کشور است و دوم  اینکه شاخ اینستاگرام ، هویت و ویژگی  خاص دارد که او را با دیگر کاربران در همان بازه زمانی، متفاوت می کند. بنابراین اگر یک کاربر در اینستاگرام ، میلیون ها کاربر کسب  کرد، نمیتوان او را شاخ اینستاگرام خطاب کرد.

در سال  های اخیر با توجه به گسترش فناوری اطلاعات  و نفوذ جامعه اطلاعاتی در میان اقشار  مختلف  مردم  از بقال و راننده تا وکیل و وزیر و رییس جمهور، شاهد توسعه شبکه های  اجتماعی به خصوص شبکه های عکس محور و ویدیو محور مثل اینستاگرام ،  آپارات و یوتیوب  هستیم و  کم کم، شبکه های اجتماعی متن  محوری  مثل توییتر، جای  خود را به شبکه های  مالتی  مدیا می  دهند. اینستاگرام ، جذاب ترین استارت  آپ جهان در دهه اول هزاره سوم میلادی  را میتوان با حدود ۱ میلیارد کاربر، هیجان انگیزترین شبکه اجتماعی  جهان پس از عصر فیس بوک مارک زوکربرگ دانست.

اینستاگرام ،‌ همان طور  که در سلسله گفتارهای اینستاگردی مجله تخصصی مد و سبک زندگی لوکس تهران عرض کردیم، اکو سیستم مجازی فرصت آفرین است. یعنی  چی؟ یعنی شما میتوانید از طریق اینستاگرام ،  کارآفرینی دیجیتالی کنید.  یعنی چی؟ یعنی شما میتوانید یک کسب  و کار را طراحی و به صورت رایگان و گسترده، تبلیغ و معرفی کنید و دنیای هشتگ ها، شما را به این  قدرت، مجهز میکند. یعنی چی؟ یعنی  شما طراح  لباس هستید و میخواهید مانتو، دامن و دستکش و لباس شب زنانه  و بچه گانه طراحی شده را در اینترنت معرفی کنید. یک پیج میتواند کار ۴ دهنه مغازه در ایران زمین شهرک غرب یا خیابان برلن و هفت تیر تهران و امثالهم  که روزانه  هزاران مشتری دارد را برای شما انجام دهد.

خیلی ها سوال میکنند که چگونه میتوان در مدت کوتاهی به  جرگه شاخ های اینستاگرام در ایران پیوست و میلیون ها فالور و لایک را برای اینستانوشته های خود دریافت کرد. باید توجه کنید که شاخ شدن در اینستاگرام با شهرت رسمی متفاوت است. همانطور که گفتیم، شاخ  اینستاگرام با پر فالور ترین صفحات اینستاگرام متفاوت است و کارکرد گوناگی  دارد.

شاخ اینستاگرام را شاید در مدت کوتاهی، بسیاری از طیف  های مختلف مردم دنبال کنند و در یک بازه زمانی کوتاه، در کانون توجه رسانه ها از جمله  مطبوعات و صدا و سیما قرار بگیرد.  اما اگر روند خاص و جریان سازی ویژه ای به  دنبال نداشته  باشد، این شاخ  های اینستاگرام ، پس از گذشت مدتی، مخاطبان  خود را از دست داده و آرام  آرام  تبدیل به کاربران معمولی  می شوند. اما چهره های سرشناس رسمی مثل مسئولان سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و هنری و ورزشی، روند ثابتی  را در  شهرت و اطلاع رسانی دنبال می کنند.

شاخ های اینستاگرام را میتوانند لوطی  های جنوب  شهر مراکز استان ها تشکیل دهند.  میتوانند یک دختر  نوجوان در فلان شهر  که با حیوانات ارتباط خوبی دارد تشکیل دهد. میتواند پسری پولدار در بالا شهر تهران باشد که با دختران گوناگون و خودروهای لاکچری و خانه های لوکس و ساعت و لباس مجلل و برند، سلفی های هیجان انگیز  میگذارد و طیف خاصی از جامعه را با سرگرمی های خود دنبال میکند. شاخ اینستاگرام میتواند یک دختر ۱۷ ساله  باشد که با انتشار فایل های رقص خود در اینستاگرام، میلیون ها بیننده را ظرف  بازه  زمانی کوتاه به سمت پیج خود روانه کرده و از اطلاع رسانی درست یا غلط رسانه های عمومی برای مطرح شدن بیشترش استفاده کند.

شاخ شدن،  خیلی نیاز به مهارت و مدرک دانشگاهی و ارتباط با فلان  رسانه  رسمی یا غیر رسمی ندارد. آنچه از  همه  مهم  تر برای تبدیل شدن به شاخ اینستاگرام است، موضوع و روند سازی است و بس. یعنی اگر شما به دنبال شاخ شدن در اینستاگرام هستید، باید تکلیف خود را با ۲ موضوع روشن کنید:

  • در چه موضوعی قصد دارید شاخ اینستاگرام باشید.
  • چگونه میخواهید این اکو سیستم شاخ شدن را توسعه دهید.

در شبکه های اجتماعی به خصوص در هشتگ ها، کاربران فضول و کم حوصله  و بعضا بیکار، به دنبال تصاویر و ویدیوهای جذاب و جالب و کمتر دیده شده هستند. مثلا بخش  های خاصی از فلان فیلم های سینمایی داخلی و خارجی. بخش های  خاصی از فلان کتاب. ناگفته ها و ناشنیدنی هایی از صحبت های فلان شخصیت سینمایی و ورزشی  و سیاسی داخل و خارج از کشور  و امثالهم. شاید توجه کرده  باشید که فلان عکس فلان  شخصیت مطرح در اینستاگرام ، هزار  لایک  دریافت کرده، اما ویدیویی که او در  صفحه مجازی اش میگذارد، شاید میلیون ها بار view  شود. این اهمیت اطلاع رسانی ویدیویی را در مقایسه با اطلاع رسانی رسانی مصور نشان می دهد.

شما اگر میخواهید شاخ اینستاگرام باشید، باید علاوه بر ۲ موضوع فوق، با دنیای ویدیوها و هشتگ ها آشتی کنید و قابلیت های هر یک را به  خوبی بدانید. بدانید که هشتگ چه کارایی دارد. هشتگ های معروف کدام است. هشتگ های محلی و منطقه  ای و بین المللی کدام است. بارگذاری روی کدام هشتگ ها بیننده خوبی به ارمغان می آورد. در چه بازه های زمانی از شبانه روز ، مراجعه به هشتگ ها افزایش می یابد. کدام لوکیشن  ها در اینستاگرام ، بیننده زیادی دارد. لاکچری  گردها در کدام  هشتگ ها فعالند؟ چه گونه  ویدوهای خوب برای اینستاگرام آماده کنیم که کامنت های زیاد بگیرد. این ها، ترفندهایی برای  جذب مخاطب بیشتر و تبدیل شدن به شاخ اینستاگرام است. خیلی ها هیکل عالی، پول و پز عالی و ظرفیت  های فوق العاده و مهارت  های خاص (مثل خم کردن قاشق با ساطع کردن انرژی یا هیپنوتیزم) دارند که میتواند برای خیلی ها جذاب باشد.  اما موارد فوق الذکر را در تولید محتوای مجازی  خود رعایت نمیکنند و نمیتوانند در بازه کوتاهی، جریان سازی اثربخش  کنند.